کشف نورون های جدید برای درمان وزوز گوش

پژوهشگران سوئدی در آنالیز جدید خود، نورون های جدیدی را شناسایی نموده اند که می توانند در درمان اختلالات شنوایی موثر باشند.

کشف نورون های جدید برای درمان وزوز گوش

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، گروهی از پژوهشگران سوئدی موفق گردیده اند سه نوع نورون جدید را شناسایی نمایند که می توانند در انتقال سیگنال ها از گوش به مغز موثر باشند و به درمان اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش منجر شوند.

این نورن ها، مدت ها مورد آنالیز قرار داشته اند اما تفاوت های ظریف عملکرد آنها، نایده گرفته گردیده است. پژوهشگران انستیتوی کارولینسکا (KI) در سوئد، پس از شناسایی نقش متفاوت نورون ها، آنها را در دسته های دقیق تری قرار دادند. این کار، مانند تقسیم یک گونه جانوری به گروه های کوچکتر، براساس آنالیز تفاوت های میان اعضای آنها اجرا شده است.

نورون های بخش حلزونی گوش، وظیفه تبدیل امواج صوتی به سیگنال های الکتریکی و نهایتا، انتقال آنها به مغز را بر عهده دارند. تاکنون، پژوهشگران تصور می کردند این نورون ها، دو نوع هستند که با عنوان نورون های نوع یک و نوع دو شناخته می شوند که نورون های نوع یک، بیشتر اطلاعات صوتی را اداره می نمایند اما این پژوهش، چهار نوع نورون را در سیستم شنوایی خارجی نشان داد. براساس این پژوهش، نورون نوع دو بدون تغییر باقی می ماند اما نورون نوع یک، سه نوع سلول متفاوت را در بر می گیرد.

این نورون های جدید، در تشخیص شدت صدا، فیلتر کردن صداهای پس زمینه و تمرکز بر صدای مورد نظر نقش دارند. همچنین ممکن است این نورون ها در بروز اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش و پرشنوایی نیز نقش داشته باشند. به گفته پژوهشگران، شاید شناسایی این نورون ها، به ابداع روش های جدیدی برای درمان چنین اختلالاتی منجر گردد.

پژوهشگران، این آنالیز را روی موش ها و با استفاده از دنباله آران ای (RNA) انجام دادند. آنها با این روش توانستند عملکرد سلول ها را با آنالیز ژن های مرتبط درک نمایند.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف نورون های جدید برای درمان وزوز گوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نورون های جدید برای درمان وزوز گوش"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید