سایه تنهایی و غم بر سر شادترین کشورهای دنیا، افسردگی چالش دنیای

به گزارش خبرنگاران، در بیشتر نظرسنجی های انجام گردیده در زمینه شادترین کشورهای دنیا، همواره کشورهای منطقه اسکاندیناوی و اروپای شمالی بالاترین صندلی را در میان کشورهای شاد دنیا داشته اند.

سایه تنهایی و غم بر سر شادترین کشورهای دنیا، افسردگی چالش دنیای

سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، نیز از جمله سازمان هایی هستند که با آنالیز شاخص های خوشبختی، میزان رضایت افراد از زندگی فردی و اجتماعی را مورد مطالعه قرار می دهند. در امسال نیز کشور فنلاند جایزه دنیای برترین کشور شاد دنیا را دریافت کرد.

اما اگر این نظرسنجی ها را به طور عمیق تر آنالیز کنیم، در می یابیم که قشر عظیمی از جوانان و زنان ساکن این کشورها در پشت نقابی از جایزه های دنیای کشورهای شاد پنهان گردیده اند.

به طوری که بسیاری از ساکنان کشورهای دانمارک، نروژ، سوئد، ایسلند و حتی فنلاند از تنهایی، افسردگی، فشارهای روانی و استرس رنج می برند.

براساس گزارش موسسه تحقیقاتی خوشبختی در کپنهاگ، 12.3 درصد از مردم کشورهای اروپای شمالی، نه تنها در زندگی خود احساس خوشبختی نمی نمایند بلکه از زندگی خود رنج می برند. به علاوه این رقم در میان افراد 18 تا 23 سال، 13.5 درصد است.

براساس این آمار، 13.8 درصد از مردان سوئدی از زندگی خود رضایت نداشته و همواره احساس ناراحتی می نمایند. این رقم درمیان زنان اهل سوئد بیش تر بوده و از وضعیت بدتری برخوردار است، به طوریکه 19.5 درصد از زنان سوئدی در زندگی خود احساس شادی ننموده و احساس خوشبختی نمی نمایند.

اما به غیر از جوانان، گروه دیگری از مردم ساکن کشورهای شمال اروپا نیز همواره در زندگی خود احساس ناراحتی می نمایند. این قشر شامل افراد مسن با میانگین سنی 80 سال بوده که به دلیل تنهایی و مشکلات فیزیکی در زندگی خود با مشکلات و رنج ها مبارزه می نمایند.

مایکل بیرکجی عضو موسسه تحقیقاتی خوشبختی کپنهاگ و یکی از نویسندگان این گزارش، معتقد است که سطح استرس و تنهایی جوانان غربی روند رو به رشدی را در پیش گرفته و نسبت به سال های گذشته بسیار افزایش یافته است.

تنهایی و مشکلات روانی، دامن گیر جوانان غربی

به عقیده این محقق، احساس تنهایی و استرس در میان جوانان غربی هر روز بیش تر می گردد. به طوری که این مشکل عامل ایجاد تنش ها و مشکلات روانی در میان جوانان گردیده است. به گفته این نویسنده، تنهایی و بیماری های روانی ناشی از آن، به یک بیماری روانی اپیدمی درمیان جوانان اروپایی تبدیل گردیده است.

براساس مطالعات انجام گردیده، استرس، افسردگی، اضطراب، خودآزاری، و مصرف داروهای ضد افسردگی ازجمله شایع ترین مشکلات سلامت روانی در میان جوانان اروپایی است.

این موضوع حتی در فنلاند که در سال 2018 به عنوان شادترین کشور دنیا انتخاب شد نیز به شدت دیده می گردد. به طوریکه عامل یک سوم از مرگ های رده سنی 15 تا 24 سال در این کشور، خودکشی است.

براساس گزارشات، وضعیت سلامت روان در کشورهای اروپا از شرایط بسیار بدی برخوردار است. به طوریکه در نروژ طی یک دوره 5 ساله، روند مقابله با مشکلات روانی جوانان 40 درصد افزایش یافته است.

در دانمارک نیز 18.3 درصد از جوانان بین 16 تا 24 سال از مشکلات روانی رنج می برند. این آمار درمیان مردان حدود 12.9 درصد و درمیان زنان دانمارکی از درصد بیش تری برخوردار بوده و به 23.8 درصد می رسد.

به گفته کارشناسان، یکی از علل اصلی تنهایی و افسردگی جوانان غربی، استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی است. چراکه با روی آوردن جوانان به اینترنت و شبکه های اجتماعی به تدریج فرد به انزوا و تنهایی تمایل پیدا نموده و از هم نشینی با افراد جامعه کناره گیری می نماید.

براساس مطالعات انجام گردیده، گروه دیگری از مردم غربی نیز از مشکلات سلامت روانی رنج می برند. این قشر شامل افرادی که در زندگی خود با مشکلاتی از جمله بیکاری، درآمد ناکافی و مشکلات معیشتی روبرو هستند، است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سایه تنهایی و غم بر سر شادترین کشورهای دنیا، افسردگی چالش دنیای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با سایه تنهایی و غم بر سر شادترین کشورهای دنیا، افسردگی چالش دنیای

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید